Колкото повече природа в средата на обитание, толкова по-балансиран и здравословен ще е живота!
Интериорните дизайнери дават висока оценка за възможностите, чрез картините със скандинавски мъх да внесем природата в дома или офиса и същевременно да реализираме различни естетически идеи.
Какъв е произходът на естествения скандинавски мъх?
Този вид полярен мъх е познат с латинското си наименование – Cladonia Stellaris. Това е лишей, който има изключително важна роля за екологията.
Изключително разпространен е в Бореалните гори, където има огромни килими от тази мека растителност. Тази зона е известна като „тайга“.
Скандинавският мъх не може да се събира свободно. Той е предпазен със закон и за това как се добива се следи изключително строго. Друго изискване е при брането да не остават следи от човешка намеса. Действието се извършва на ръка, което допълнително завишава цената на продукта.
Скандинавският мъх расте изключително бавно – не повече от половин сантиметър на година, ако условията са подходящи. Той е любимата храна на северния елен през зимните месеци и за това често е наричан още „мъха на северния елен“.
Интересното е, че при брането мъхът е бял на цвят. При обработка растението придобива цвят или в светлозелено, тъмнозелено, синьо, червено, оранжево и дори жълто.
Някои от цветовете се постигат с помощта на естествени безвредни бои.Това са цветовете, които най-често можем да срещнем в домовете.
Как се произвежда интериорният скандинавски мъх?
Първо и най-важно е правилното подбиране на мъха, а след това се преминава през ръчната беритба. Следва почистването на мъха от пръстта и измиването му, за да се подготви за консервация.
Консервирането става по вече добре познат и отработен метод. Чрез натурални бои се запазва мекотата и еластичността му така, както може да се срещне и в природата. Основната съставка, която се използва, е глицерин.
Той спомага не само за мекостта и еластичността, но и за придаване на антистатичните качества. Последният етап включва оформянето в желаната форма.
За да може да се захване добре, този мъх се поставя върху материал, който е капилярно проводим или порест. Такива са различните плоскости от дърво, шперплат и други. По този начин растението успява само да набави нужната му влага, благодарение на въздуха в помещението, в което е поставен.
Един от най-интересните факти, свързани с декоративния мъх е, че той няма нужда от слънчева светлина и може да оцелява дори в пространства само с изкуствено осветление.
За това е и предпочитан за озеленяване на различни коридори, чакални и фоайета. Влагата обаче не е сред „най-добрите му приятели“ и не се препоръчва да се поставя в мокри помещения. Тя е в състояние да попречи на устойчивото му закрепяне или начина на инсталация при консервирания мъх .
При наличието на прекомерно количество влага мъхът я абсорбира и уголемява обема си, което от своя страна провокира лесното му отделяне от основата, на която е залепен.
Каква поддръжка изисква скандинавският мъх?
Когато изберете скандинавски мъх за декорация на Вашия дом, трябва да знаете, че не се нуждае от поддръжка. Този вид растение не е като стайните растения , които имаме у дома. Растението се поддържа само и дори не се нуждае от светлинен източник.
Важно е да знаете, че има не малка възможността мъхът да загуби мекотата си през зимата. Причина за това е сухият въздух през студените месеци. Единственото, което трябва да направите, е да проветрявате по-често, за да може мъхът да си набави нужната влага.
В зависимост от местата или начина, по който сте инсталирали скандинавския мъх /примерно при вертикално озеленяване с живи стени/, той има възможност ръчно да набавяте необходимата влажност.
Ако забележите, че е изсъхнал прекомерно, когато започне да се рони, използвайте пулверизатор. С неговата помощ ще осигурите на декорацията в дома си нов живот.
Здравословни ползи от скандинавския мъх
Едно от най-ценните свойства на мъха е, че балансира влажността на въздуха в помещението, отдавайки или абсорбирайки влагата. По този начин работи за подобряване средата на живот, ограничавайки появата на плесени и разпространението на опасни микроорганизми, особено там, където климатът е по-влажен.
Мъховата растителност блокира звуците с висока честота, а картините с мъх намаляват шумовете с ниска честота. Така създадената благоприятно среда има положително влияние върху здравето.
Наличието на зеленина в помещението има позитивен ефект върху хората. Нивата на стрес са по-ниски, продуктивността на работата е по-висока и даже влияят на кожата, която остава по-хидратирана.
Осъществената връзка с природата има благотворно влияние върху качеството на живот на хората.
Идеи за използване на скандинавския мъх в интериора
Безспорно най-популярното решение са декоративните картини от скандинавски мъх в рамка с различни цветове и фигури. Разноцветните нюанси са предпочитани от любителите на разнообразието и цветовата динамика.
Лекият акцент в помещението, който не изисква цялото внимание да бъде насочено към него, е възможност, също предоставяна от скандинавския мъх. Една лампа, с абажур от зелен мъх е такъв интересен вариант.
Производителите на стенни часовници са заинтересовани от скандинавския мъх и предлагат продукт, обединяващ естествената природна зеленина с точните си механизми. Стенен зелен часовник е вещ, която фокусира вниманието във всяко затворено пространство.
Живите стени са изборът на интериорните дизайнери за помещения, където основно изискване е да са шумоизолирани. Те са много популярни за отворени офис площи, както и за споделени работни пространства, а скандинавския мъх е идеален шумоизолатор.
Декоративният мъх има свойството да отдава и поема влага, регулирайки влажността на въздуха в затворено пространство и създавайки комфорт на обитаването му.
Поради своята антистатичност интериорният мъх може да се самопочиства, поради което се използва интензивно за създаване на различни арт инсталации, ценни заради своята функционалност и красота.
С него изграждат мебелни компоненти, тавани, лога, надписи, пана. Комбинирайки различни текстури, цветове и видове скандинавски мъх, интериорните дизайнери дават богат избор от възможности в дизайна, където границите се поставят само от креативността на мисленето.