Броят и видът на oсновните части в двора зависят от архитектурата, големината му и числеността на семейство.
Дворът трябва, ако е възможно, да се състои от:
- жилищна площ;
- зони за активен и пасивен отдих;
- градинарска зона и икономическа зона.
Обширните дворове могат също да включват и:
- гараж или външен паркинг;
- басейн или езерце;
- лятна кухня;
- кът за барбекю;
- игрище;
- беседка или пергола;
- декоративни елементи под формата на фонтани и скулптури.
Как да оформим “лицето” на градината и двора
Добре е това да бъде цветна леха, разположена пред верандата. Място за нея, а може би и за две цели цветни лехи (от двете страни на входа) трябва да се намери във вашата лятна къща.
Центърът на цветната леха може да бъде увенчан с розови храсти, които цъфтят многократно през сезона, а делфиниум, вероника и флокс могат да бъдат в близост.
Възможно е визуално да разширим дворното пространство
Най-приятните тайни на красивата градина се крият в изобилието от растителност, правилния подбор на цветове, използваните декоративни елементи и добрите организационни решения.
За да подобрите озеленяването на двора, изобщо не е необходимо да започвате грандиозни работи, включващи тежко специално оборудване.
Като начало – избягвайте тъмните цветове в дизайна на вашия двор. Струва си да се даде предпочитание на светлите цветове.
Засадете светли растения на преден план и тъмни на гърба , като така ще се създаде ефект за дълбочина. Подходящо би било да поставите в двора си дискретни фенери с приглушена светлина. Това ще създаде мистериозен ефект след свечеряване и градината ви няма да изглежда малка.
Не е необходимо да ограждате двора с желязна масивна ограда, по-подходяща е дървена ограда, богато украсена ограда от ковано желязо или кокетна бетонна ограда от тухли. Също така декорирането на оградата с увивни растения няма да бъде излишно. Живият плет би бил идеалното решение.
Поради липсата на голямо пространство не е необходимо да засаждате двора с големи разпръснати дървета, които буквално ще „изядат“ площта на малък двор. Вместо това засадете дървета – джуджета и храсти.
Градински пътеки изградени с настилки за всеки вкус
Градинските пътеки и избраната настилка за двор ще се превърнат в оригинална декорация на вашата градина. Моделът на настилката може да се използва за промяна на пропорциите на двора. Можете да дадете предпочитание на пътеки, които отиват в далечината, за да разширите района.
Оформете подходящи зони и кътчета в двора
По-правилно е да извадите детските площадки в зоната на видимост, по-близо до дома. В близост до тях можете да създадете мини-градина, където само децата ще се грижат за растенията.
Ако градината ви е много малка, не трябва да се отказвате от кътче за почивка с удобна градинска пейка. Потърсете сенчесто място за инсталирането й, откъдето ще се отвори спираща дъха гледка към цъфтяща цветна леха.
Можете да изградите фонтан или езерце с каскаден водопад в центъра на цветна леха. Водата перфектно коригира настроението и добавя комфорт към почивката.
За да направите двора привлекателен, помислете за поставяне на кът за сядане в него. Пергола с увивни растения, хамак, поставен между две дървета, ще ви позволи да се насладите на природата.
В близост може да организирате барбекю за събирания със семейството и приятелите.
Зеленчукова градина с мини формат
Покажете въображението си в градината. Повдигнете лехите за зеленчуците и ги направете спирални, дъгообразни или с друга свободна форма. Освен, че изглежда красиво, този начин на засаждане е и практичен, особено на ограничени площи.
Лехите с моркови, магданоз, цвекло с тази форма ще приличат по-скоро на цветни лехи, отколкото на банална градина. Мини-градината може да бъде организирана като етажна, каскадна или стъпаловидна.
Няма да отнеме много ценни метри и няма да почувствате липса на зеленчуци, защото с такъв дизайн можете да съберете много прилична реколта.
Разположение на насаждения според изложението
На север трябва да се засаждат големи разклонени плододаващи дървета. Те ще станат не само източник на плодове, но и щит, който предпазва от студения вятър. Ако имате нужда от сенчесто място за следобедна почивка – засадете ябълкови дървета от източната страна.
Между улицата и главната къща могат да се поставят нискорастящи плодоносни растения. Топлолюбивите растения, като гроздето, ще се чувстват прекрасно под южните стени на гаража и къщата. Така същевременно ще опазите сградите от пряко излагане на палещото слънце (те ще останат хладни) и ще получавате добра реколта от вкусни плодове.
Малините могат да се отглеждат в южния ъгъл на вилата. Можете да отглеждате подправки в градината на верандата или във висяща саксия, прикрепена под прозореца на кухнята. Храстите ще ви помогнат да запазите зоната за отдих в лятна вила от купчините компост, видими на заден план.
За да съберете разпръснати пейзажни фрагменти в красива картина, ще трябва да действате като истински художник, работещ върху миниатюра. Колкото по-компактно е платното, толкова по-точно трябва да падат щрихите върху него.