Как правилно да поливате градината си

kak pravilno da polivame

Цъфтящи цветни лехи, цветни градини или свежа зелена ливада са мечта на всеки градинар. Една градина за да разкрие напълно своята красота изисква внимание и грижи.

В съвременния забързан свят времето е фактор и всичко, което правим е важно да е добре организирано. В градинарството едно от най-времеотнемащо мероприятие е поливането и е от значение да знаем малко повече за този процес, за да го правим бързо, ефективно и икономично.

Дори и най-непретенциозните растения не минават без няколко поддържащи водни процедури. Цветните градини са специални, с гъсто засаждане на растения и десетки видове, които изискват различен подход. Ако искате растенията да имат максимална полза от поливането, трябва да запомните няколко важни правила.
Поливането – според вида на почвите

Съставът на почвата значително влияе върху необходимостта от поливане. Тежките и леките почви изсъхват различно, изискват различна честота на поливане и различни процедури след него. Най-бързо изпаряват леките почви – леката глинеста почва, пясъчната глинеста почва и песъчливите почви.

Това означава, че поливането в горещо и сухо време ще трябва да се извършва по-често в сравнение с тежката почва. Леката почва не може ефективно да задържа влагата. Тежката почва (глина, тежка глинеста почва) е склонна към влага или преовлажняване и поливането се извършва по-рядко.

Такава почва изисква по-сериозни мерки след поливане, тъй като се уплътнява повече и се напуква, превръщайки се почти в бетон.
Честота на поливане

Оптималната честота на поливане за цветна градина, върху която растат видове с различна устойчивост на суша, е един път на две седмици. Специфичната нужда от поливане винаги трябва да се извършва “според времето”.

Когато определяте дали растенията се нуждаят от поливане, на първо място се съсредоточете върху самите растения. Обикновено увяхването, увисването на издънките, листата и понякога цветовете се считат за признак на липса на вода.

Правете наблюдението на насажденията привечер – ако растенията отново са „бодри“, тогава те не се нуждаят от поливане. Има още един знак, че цветната градина се нуждае от поливане – състоянието на почвата на дълбочина 10 см. За да направите проверка е достатъчно да разкопаете почвата на дълбочина около 10 см на празно място или на ръба и да проверите.

Ако само няколко горни сантиметра са изсъхнали, тогава можете да изчакате още три дни преди поливане и повторна проверка.
Поливане в определени часове

През лятото поливането не трябва да се извършва по-късно от 8 часа сутринта и преди 5 часа вечерта. През пролетта времето за „забрана“ може да бъде намалено съответно до 11-17 часа.
Мокра почва – сухи растения

Когато поливате растения в цветна градина, опитайте се да не накисвате листата и издънките и още повече съцветията. Удачно е изграждането на подходяща поливна система според вида на насажденията.
Дълбочина на поливане

Поливането на цветни лехи е различно от поливането на дървета и храсти. Ако при поливане на градински гиганти задачата е да се полива възможно най-дълбоко, то за растенията в цветна градина оптималната дълбочина е от 10-15 до 20 см.

Само за най-влаголюбивите растения препоръчителната дълбочина е по-голяма – от 25 до 35 см. ). За да е ефективно и икономично поливането, вида на градинското напояване се обмисля и изгражда в началния етап на проектиране на ландшафта.

Равномерно поливане

Когато поливате цветна градина, периодично проверявайте как точно водата се абсорбира в земята и не бързайте много. Ако поливате с маркуч или използвате автоматично поливане, проверка се извършва на всеки 10 минути.

Обърнете внимание на локвите и събирането на вода: ако се събира, тогава спрете поливането, докато водата се поеме от почвата. Ако искате да опростите живота си, имате такава възможност: изберете висококачествена система за автоматично градинско напояване (предпочитат се капковите опции).

Процедури след поливане

След поливане и обилни валежи е необходимо да се извърши разрохкване – аериране на почвата около растенията. То се извършва на дълбочината, която позволява вида на кореновата система на растението. Основната цел е да се предотврати образуването на кора и пукнатини по почвата, което ускорява изпарението, да се запази нейната въздухо- и водопропускливост.

Разрохването се извършва след няколко часа или на следващия ден при умерени температури, когато горният почвен слой изсъхне. За цветните лехи, най-добрият начин да се поддържа рохкаво състояние на почвата е мулчирането.

Така се увеличат интервалите между поливането, борбата с плевелите е по-успешна и необходимостта от често разрохване на почвата намалява. Мулчиращият слой се създава или актуализира два пъти годишно (през пролетта и късната есен). Слоят мулч върху леки почви трябва да бъде около 3-5 см.
Поливане на нови насаждения

След засаждане на новите насаждения, докато растежът им се възобнови, трябва да се осигурява постоянна влажност на почвата и ако е необходимо, ежедневно поливане. Поливането се извършва редовно, с изключение при силни дъждове.

Call Now Button