Искате красива градина, искате да има винаги добър и поддържан вид и това да се постига с по-малко усилия! Какво знаете за мулчирането?
Мулчирането е една от най-ефективните селскостопански практики, която намалява времето и усилията, изразходвани за поддържане на градината и подпомага увеличаването добива на култивираните растения. Добрите градинари обръщат внимание на такъв широко разпространен метод на селскостопанска технология. Ще разгледаме по-подробно какво е мулч, неговите видове и как да го използваме.
Какво е мулч и за какво се използва в градината?
Мулч е всеки материал, който покрива повърхността на почвата. В природата това са паднали листа и растителни остатъци. В градината мулчът може да включва и различни суровини – компост, дървени стърготини, угнил оборски тор, картон или дори морски водорасли. И така – мулчирането е покриване на почвата в областта на отглеждане на градинските растения за ефективен контрол на плевелите, задържане на влагата на повърхността на почвата и допълване на почвата с хранителни вещества.
Най-голямото предимство на мулча е качествения и ефективен във времето контрол на плевелите. Наред с това, че покривайки земята със слой органичен мулч, ние не само подобряваме външния вид на нашата градина, но и предотвратяваме поникването на плевели и други растения, които не са ни необходими.
По този начин освобождаваме много време от постоянно копаене и плевене в лехите с насаждения. Но това не са всички предимства на мулчирането, защото то осъществява и защита срещу температурни колебания през различните сезони. Предпазва от прегряване и изсущаване през лятото и поддържа нормална температура през сезона.
Запазването на влагата в горните слоеве на почвата е важно през пролетта след засаждането. Като косвен ефект от мулчирането се явява и икономията на вода, защото намалява необходимостта от поливане. Може да продължим списъка с ползите от мулчиране като добавим и факта, че се подобрява аерацията на почвата и намалява ерозията й. Защитава плодовете на нискорастящи растения от гниене при контакт с влажна почва. Повишава ефекта при борбата с много болести, насекоми и микроорганизми, които увреждат културните растения.
В градинарството и селското стопанство се използват различни видове мулч. Основно материалите за мулчиране са два вида: органични и изкуствени (неорганични).
Органични: торф, суха окосена трева, слама, компост от добре изгнили листа, тор, дървени стърготини, торф. Подобряват състава на почвата, като я насищат с полезни вещества по време на разграждане на органичната материя.
От друга страна, някои материали повишават киселинността на почвата и намаляват нивото на азот в нея. И така – когато избирате конкретен тип мулч, трябва да се ръководите от целта на използването и въздействието върху почвата.
Неорганични: полиетиленово фолио, хартия (по-специално вестникарска), картон, нетъкан текстил, полипропиленов плат, парчета стари килими, покривен филц, чакъл и счупени тухли.
Мулчирането в градината с неорганични материали е подходящо, ако искате да поддържате висока естетика и за озеленяването на вашата градина. Използва се в селското стопанство, където този тип покритие може да се нанася върху големи площи, в райони, силно засегнати от плевели, при отглеждане на ягоди и къпини.
Предимствата са достъпност, способност за намаляване загубата на влага, защита от пряка слънчева светлина. Сред недостатъците е факта, че се използва като едногодишен покривен материал, защото има нисък експлоатационен живот.
При поставянето му на големи площи е необходимо и допълнително укрепване към повърхността на почвата. Възможно е да се образуват локви и отстраняването им изисква пробиване за оттичане на водата. Също така, увеличава риска от гниене на коренището на растението, развитието на гъбични заболявания и бактерии.
Органичното мулчиране в градината е по-популярно. Най-често срещаните органични материали за мулчиране на градински насаждения са:
Слама –разпространена в селските райони; има високи топлоизолационни свойства. За фиксиране с почвата използвайте пръст за да не се отнася по време на вятър.
Оборски тор – концентрира много хранителни вещества; трябва да се използва само добре угнил оборски тор; Недостатък на този мулч е , че има лоша миризма; може да застраши от изгаряне корените на насажденията; прави много трудна борбата с плевелите и дребните вредители.
Kомпост – има различни мнения относно компоста. Някои смятат, че градинското мулчиране с него е вредно поради наличието на болестотворни бактерии по листата, които е възможно да заразят почвата. Ако се използва компост, то той трябва да е престоял 2-3 години и да се положи на 8-10 см. Дебелина, за да предотврати образуването на кора по време на сушата.
Мулч от дървени стърготини и стърготини – използва се предимно за градински храсти и дървета; създават водно-въздушен баланс и изглеждат естетически в ландшафта. Недостатък е влиянието върху нивото на азот в почвата, което намалява през първата година на узряване на материала. Удачно е да се използва в комбинация с оборски тор или варова почва.
Торф – използва се главно за миксбордери и граници на храсти в малки площи. Повишава киселинността на почвата, изглежда ефектно и е евтино.
Борова кора – преди употреба, трябва да сме сигурни, че няма гниене или други прояви на замърсяване на материала. Използва се за храсти и дървета с слой от 1 до 5 см. Използва се и кората от други видове дървета.
Окосена трева – един от най-достъпните материали; извършва се с леко изсъхнали, нецъфтящи растения. Под въздействие на слънчевата светлина и атмосферните условия, дебелината на слоя намалява и затова през лятото е необходимо да се добавя 2-3 пъти. Препоръчва се слой от минимум 3 cm.
Почвопокривни растения – растения джуджета, които не само се използват за мулчиране в градината, но и да повишат нейния естетическия вид и видово разнообразие, доближавайки я до максимално до природата.
Кой сезон е добре да мулчирате
Отговорът е многозначен и зависи от това къде живеете. Най-доброто време за мулчиране е пролетта или началото на лятото и есента. Не се прави мулчиране, ако почвата е вече суха или още не се е размразила. Мулчиране за защита на студоустойчивите растения се извършва в края на есента.
Ето някои от най-важните правила как успешно да мулчирате градината си:
- Препоръчително е да се определи нивото на киселинност на почвата и след това да се избере подходящия мулч. Не се препоръчва кисел материал като борови игли към почва, която вече е кисела, освен ако не отглеждате рододендрони, боровинки или друго киселиннолюбиво растение.
- Отделете време за старателно оплевяване на района – следете за издънки на корени на плевели и ги почистете. Обработете почвата и, ако е необходимо поставете компост.
- При мулчиране на млади насаждения, внимавайте да не повредите корените или растенията. Преди да започнете да полагате мулч, леко изравнете почвата.
- Поливайте добре почвата преди нанасяне на материала, като се уверите, че почвата е влажна (но не подгизнала!).
- Повечето органични мулчове трябва да се нанасят с дебелина 5-7 см, за да бъдат по-ефективни. Окосената трева трябва да се нанася на тънки слоеве, за да не изгние и да образува влажна постеля.
- Дърветата и по-големите храсти трябва да се мулчират до максималния им размер на короната – това е най-широката част на дървесните растения – зоната на земята, където водата ще се оттича от листата и клоните. Важно е мулчът да не докосва ствола на дървото, освен при мулчиране през зимата, за да предпази от студа.
- Ако мулчът се постави твърде близо до растенията, натрупаната влага може да причини гниене на стъблата и стволовете, което ги излага на риск от гъбични или бактериални инфекции. Избягвайте купчини мулч близо до стволовете на дърветата и поставете материала на поне 5-7 см от основата на растенията.
Експертите казват, че компетентното използване на мулчиране, може да увеличи добива от културните насаждения с един и половина пъти в сравнение с обичайното ниво. Интересното е, че няма ограничения за тази селскостопанска техника.
В градинарството, при изграждане на ландшафта в двора или градския парк, мулчирането заема все по-широко приложение. Успешно се прилага за почти всякакви културни насаждения:
- върху леглата със зеленчуци и билки;
- в близост до стъблата на градински дървета и храсти;
- в цветни лехи;
- в оранжерии;
- в кашпи и саксии за градински и стайни растения.
Използвайки мулч, градинарите пресъздават условия за отглеждане на растения, които са възможно най-близки до тези, които природата им предоставя. Целенасочените действия в продължение на няколко години могат значително да подобрят почвата – да я направят по-рохкава и по-мека, да повишат плодородието дори на трудни за земеделие почви.