Amazing Gardens
Amazing Gardens

Тенденции в ландшафтното оформление

scandinavian

Всяка работа в градината не започва с идването на пролетта! Есента и зимата са чудесно време за подготовка. Още сега можете да започнете да планирате бъдещия дизайн на двора, да обмисляте промени и да създавате проекти.

Като начало си струва да проучите тенденциите в ландшафтния дизайн за 2023 г., да изберете тези, които ви харесват, и едва след това да решите дали да се свържете с дизайнер. Може да опитате да направите проекта сами.

Новите тенденции в ландшафтния дизайн се появяват доста рядко. Следването на основните тенденции отнема няколко години. Вече обаче е ясно какво ще е на мода през 2023 г.

Скандинавски минимализъм

Минимализмът вече няколко години е една от основните тенденции в дизайна. Предполага простота на формите, яснота на линиите и много свободно пространство.

В същото време дворът не трябва да е голям: минимализмът визуално ще „освободи“ пространство дори в малка площ. Задачата на минимализма е да създаде уютно пространство, в което няма да има излишни елементи. Тук няма ярки многоцветни декорации, няма цел да „надминете съседите“.

Акцентът е върху качеството, а не върху количеството. За декорация са избрани естествени материали и приглушени цветове. Това ви позволява да превърнете градината в остров на спокойствие, където можете да се насладите на природата, да си починете от суетата на външния свят и да останете сами със себе си.

Този стил има и отличителни характеристики – изобилие от бели и пастелни цветове, каменни и чакълени пътеки, жив плет, сенколюбиви мъхове, ниски дървета, храсти и вечнозелени растения и всички довършителни елементи направени от дърво.

Всесезонна градина

all seasons

Все повече хора пътуват извън града не само през лятото, а и през цялата година. Всесезонният декоративен ефект на градината става все по-търсен. Добре е да изберете вечнозелени иглолистни и широколистни растения, билки, зърнени култури, храсти с красива кора и дървета с ярки плодове.

Те ще украсят градината през есента и зимата, когато цветята вече са скрити под снега.

Екологични материали

Желанието да бъдем по-близо до природата се проявява и в избора на материали за декорация и декор. Екологичните материали ви позволяват да се грижите не само за околната среда, но и за здравето на живущите в къщата.

Тези материали съдържат минимално количество химикали, не отделят токсични вещества и в същото време изглеждат стилни и модерни.

Жив плет

Един от начините да добавите повече зеленина към малка площ е да замените оградата с жив плет. Тя ще трябва да се гледа – отглежда, подхранва, подстригва – но резултатът си заслужава.

Зеленият жив плет изглежда красив и от двете страни, няма непривлекателна “грешна страна”, като много огради. Той ще пречисти въздуха, ще предпази от прах, вятър и ще създаде прохлада в жегата.

Вертикално градинарство

Отглеждането на повече растения в малка площ може да се извърши и с вертикално градинарство. Спестява място, позволява ви да украсите фасадата на къщата или да разделите градината на зони. За да направите това, използвайте увивни растения, окачете саксии по стените и създайте вертикални цветни стени.

Вътрешен двор

yard

Все повече и повече хора изграждат вътрешни дворове на своите парцели – частично оградена зона за отдих. Тук можете да направите скара, да пиете чай, да почетете книга или да поработите на лаптоп на чист въздух.

Над вътрешния двор често правят покрив или навес за защита от слънцето, поставят удобни мебели и понякога дори отделят място за огън или барбекю.

Езера и други водни елементи

Не губят своята популярност и малките изкуствени водни пространства. Ако има достатъчно свободно пространство, можете да направите езерце с всякаква желана форма и да оформите бреговете с естествен камък.

Като компактен вариант е по-добре да изберете стилен фонтан, който идеално да се вписва в минималистична градина.

Градина с лесна поддръжка

Това ще бъде идеален вариант за тези, които нямат време за постоянно плевене, поливане и подрязване на растения. В такава градина се отглеждат местни издръжливи и непретенциозни култури. Този подход не само улеснява грижата за озлеленяването на градината, но също така ви позволява да се грижите за околната среда: привлича насекоми, по-специално пчели.

Растенията се засаждат най-добре едно до друго и в големи масиви. В същото време трябва да се опитате градината да не изглежда обрасла и неподдържана. За да стане ясно, че това е търсен ефект, а не изоставен обект, направете красиви пътеки и редовно поддържайте тревата.

Все по-често се използват местни растения, които бързо се вкореняват и привличат полезни животни в градината: птици, опрашващи насекоми, жаби и др.

Хармония в декорацията

Цветовете и довършителните материали трябва да се комбинират помежду си. Например, ако декорацията на къщата е каменна, по-добре е да изберете каменни пътеки и също да покриете бреговете на езерото с камък.

И можете да изградите вътрешен двор от дърво, дървена къща, да поставите пейки в градината, да засадите цветя в саксии и декоративни кашпи. Някои хора отиват дори по-далеч и съчетават дизайна на къщата и градината със заобикалящата природа.

Така че, ако наоколо има планина, тогава в декорацията се използват камъни, а ако мястото е близо до гората, тогава в градината преобладават дървените елементи. Също така трябва да изберете хармонично растенията.

Ако всички са с различни цветове и размери, едва ли ще изглежда естетически. По-добре е предварително да изберете 2-3 нюанса и да потърсите подходящи цветя и храсти.

Чакълени пътеки или настилка

Друга нова тенденция са чакълените пътеки вместо бетон. Това е достъпен материал, който осигурява добър дренаж. За по-лесна употреба чакълът често се комбинира с дърво или плочки, а истинските занаятчии дори излагат интересни шарки от него.

4.5/5 - (45 votes)
Call Now Button