Цветен парцел в близост до селска къща или в двора на вилата винаги радва окото, създава спокойна атмосфера и предизвиква усещане за единство с природата. Създаването на цветна градина със собствените сили е лесно и завладяващо. Това е процес, който активира творческия и естетическия потенциал.
В самото начало трябва да решим какво искаме да си направим – цветна градина или цветна леха. Каква е разликата? Концепциите изглеждат сходни, но има разлики между тях.
Цветни лехи се правят в градини, паркове, площади, градски площади и улици. Понякога те са украсени с саксии и вази за цветя. Около тях може да има затревени площи или алеи.
Цветната градина е по-широко понятие. Всъщност всяка група от ярка растителност (включително цветна леха) може да се нарече цветна градина.
Как да изберем растения за цветни лехи?
Специалистите по проектиране на парцели не препоръчват засаждане на цветя изключително в цветни лехи. Ако зоната позволява, цялостната картина трябва да бъде разредена с декоративни дървета и храсти. Вариант е да направите цветна леха около тях.
Основното правило е растенията да цъфтят по различно време. Тогава ще получите светло и красиво пространство от ранна пролет до късна есен. Добър вариант е използването на едногодишни и многогодишни растения, но няма строги канони за комбиниране на сортове.
Растения за всички сезони се засаждат в групи, така че времето на цъфтеж да е в различни периоди. По този начин се създава пълна картина с равномерно „покритие“. За такива цветни лехи трябва да закупите сортове с дълъг период на цъфтеж.
Центърът на цялостната композиция може да бъде широколистно дърво или храст. желателно е да има не повече от пет такива акцента. За да накарате цветната градина да придобие обем, комбинирайте растения с различна височина. Хората обикновено засаждат голямо количество от едно единствено нискорастящо растение като земно покривало. Природата, ако има избор, предпочита да смеси много видове, които да растат едно до друго.
Защо да не направите същото и да засадите многообразие от различни зеленини и почвени растения, които харесват едни и същи условия? Освен цветове в нашата градина може да внесем и предпочитан аромат, който ще усили хубавото настроение. Ароматните растения може да поставите близо до къщата, за да усетите аромата още с влизането в дома.
Най-важното правило при декорирането на цветна леха е да не се прекалява и да не се затрупва цветната градина с ненужни неща и предмети, които биха отнели от красотата на градината.
Ако искате да създадете цветна градина с акценти, използвайте саксии, вази, кашпи, вани, фигурки. Можете да украсите цветна леха с детски велосипед, количка и други неща, направени сами. Старите мебели често се използват като декор: пейка ще бъде отлична стойка за саксии, а скрин, който отдавна събира прах в килера, е оригинална цветна леха, която може да украсява предния вход на обекта.
Когато избирате семена, винаги гледайте опаковката. Трябва да е посочено времето за засаждане на цветето, периода на цъфтеж, както и да има препоръки за мястото за засаждане. Полезната информация е особено необходима за начинаещи градинари. Ако предпочитате да купувате разсад, тогава се свържете само с доверени продавачи, които са запознати отблизо с градинската флора и могат да ви разкажат за характеристиките на определен вид.
Стъпки при засаждане на растенията в градината:
- Направете цветна схема и преди директно засаждане подредете саксиите с разсад в лехата по схемата – така няма да се объркате и всяко растение ще бъде на мястото си.
- Растенията се засаждат с ръце, като се започне от горния десен ъгъл. Ако цветната градина е кръгла, трябва да започнете от крайната точка вдясно.
- Не забравяйте да прегледате корените, преди да поставите разсада в почвата на цветната леха. Ако са прекалено сухи, трябва да върнете растението обратно в саксията и да го поставите във вана с вода. Трябва да го държите, докато на повърхността се появят мехурчета.
- За всеки стрък изкопайте плитка дупка в цветната леха. Това става най-добре с малка шпатула или лъжичка. В нея се поставя растението, което след това задължително се полива. Първите няколко седмици трябва да се уверите, че почвата не изсъхва, затова се препоръчва да я поливате всеки ден. В бъдеще “водните процедури” се подреждат според нуждите.
Доколкото е възможно, добавете полезни растения към състава: папрати, божури, невен – те не позволяват на плевелите да растат.
Веднага щом забележите, че растението е избледняло, отстранете го. Задължително трябва да бъдат подрязани клематис, божури, ириси. Това се прави възможно най-близо до земята, така че растението да не губи сила. След подрязване растенията трябва да бъдат подхранени с разтвор на калиеви торове.
Премахването на плевелите и плевенето са стандартни процедури, които трябва да бъдат включени в графика за грижа за цветните лехи. Те ще помогнат за запазване на външния вид на цветната градина, както и за насищане на почвата с кислород, необходим за растежа и развитието им. За плевене е удобно да използвате малко гребло. Играчки от детски пясъчен комплект ще свършат работа.
Не забравяйте да подхраните насажденията. Най-важните са азотът, калият и фосфорът. Преди да наторите цветната леха, проверете почвата – тя трябва да е мокра. Процедурата се извършва рано сутрин или късно вечер при залез поне три пъти в един сезон: след засаждане, по време на цъфтежа и в началото на есента.
Внимавайте за поливане: не трябва да е твърде изобилно, защото от излишната влага корените на растенията започват да гният и то умира.
Освен удоволствието от цъфтящата градина трябва да получаваме и удоволствие при полагане на грижите за насажденията. Тава е възможно само ако си създадем добра организация на работа – системно да полагаме необходимите грижи и като използваме подходящите инструменти. Ето някои от най-необходимите:
Градински ръкавици – колкото и да харесвате градинарството, в него има моменти като борба с трънливи плевели, ровене около дълбоки корени и други;
Градински ножици, резачки и триони – имат широко приложение и са от първа необходимост във всеки двор и градина. Служат за отстраняване на изсъхнали клони, подрязване на цветя, оформяне на корони на дървета и много други;
Комплект градински лопатки – удобните градински лопатки ви помагат да премахнете нежелани растения, корени и всичко останало. Плюс това можете да ги използвате, за да копаете дупки за нови растения, както и за присаждане на стари;
Пръскачка и маркуч – ако нямате поливна система, ще имате нужда най-малкото от маркуч. Може да се оборудвате с макара на колела или най-новата иновация – леки, разтягащи се градински маркучи. Те се разширяват, когато водата тече, а когато е спряна се свиват до техния размер;
Гребло за листа – с него ще премахвате всякакви растителни отпадъци през всеки годишен сезон;
Лопата и мотика – лопатите, които са с квадратно острие са перфектни за нарязване и кантиране; мотиките, лопатите и някои други ръчни инструменти затъпяват при употреба и е добре да ги острите веднъж годишно.