Amazing Gardens
Amazing Gardens

Кога се сее райграс

кога се сее райграс

Да имаш градина е богатство, но и отговорност. Ако разполагате с дворно място, което искате да превърнете в късче рай с вечно зелена трева, то трябва да положите необходимите за това усилия.Тревата е едно от най-важните растения в градината.

Семената на райграса са най-предпочитани за оформяне на зеления килим, но рядко се използват самостоятелно и по-често са част от билкова смес.

Растенията имат свои собствени биологични характеристики по отношение на нарастването, устойчивостта на замръзване и чувствителността към климатичните условия.

Време за сеене

Решението кога е по-добре да засадите морава – през пролетта или есента няма еднозначен отговор.

Повечето озеленители предпочитат пролетно засяване. Кога да засадите предвиденият участък зависи от климатичните особености на района. В южните райони, поради ранната пролет, работата може да започне още в началото на март, а оптималният период за средната зона е края на април или първото десетилетие на май.

Основното предимство на пролетната сеитба е, че до есента тревната покривка ще бъде напълно оформена и ще придобие сила, което гарантира успешно зимуване. Веднага след като средната дневна температура премине положителните стойности, идва благоприятно време, когато можете да засадите тревата.

Предвижда се и есенна сеитба в зависимост от метеорологичните условия. Някои експерти съветват семената да сеят през септември, така че тревата да има време да поникне преди първата слана. Има и други специалисти, ландшафтни дизайнери, които са на мнение, че най-доброто време за засяване на тревата е края на октомври или началото на ноември.

В този случай семената остават в студената и замръзваща почва. Смята се, че това допринася за повишаване на жизнеспособността на растенията и за добра устойчивост на различни заболявания.

Много експерти смятат, че най-доброто време за сеитба на тревни семена е през летните месеци, когато земята се е затоплила достатъчно и повечето от плевелите вече са преминали.

Въпреки това, растенията, засадени през лятото, може да нямат достатъчно време да растат и да се вкоренят преди настъпването на студеното време.

Въпросът кога да засадите морава през лятото има само един отговор: колкото по-рано, толкова по-добре. Друг „минус“ на лятното засаждане е, че за краткото време зеления килим няма да придобие желания вид.

Как се сее райграс?

Първо – осигурете необходимото количество тревни семена. Подготовката на почвата и засяването се извършват приблизително в следната последователност:

  • почистване на терена за засяване от камъни и плевели;
  • разкопаване на почвата с едновременно внасяне на минерални торове или оборски тор; за добър растеж на тревата е необходимо да се поръси тор върху почвата в количество 20-30 g на 1 кв. м.
  • ако е необходима корекция на почвата се добавя пясък, торф, чернозем; ако терена е много влажен, дайте му време да изсъхне;
  • непосредствено преди сеитба се прави обработка на повърхността с грапа, след това с вал за изравняване и раздробяване;
  • смесете семената със сух пясък в съотношение 1:10; сеят се според препоръчаните норми; сеитбата трябва да се извършва ветрилообразно, така че семената с пясъка да са добре разпръснати на разстояние 2–3 м.; площта трябва да се засее първо надлъжно, а след това напречно;
  • повърхностно се прави смесване на семена с горния слой на почвата с помощта на грапа на дълбочина 1-2 см;
  • обилно поливане по метода на фино капково напояване; ако няма дъжд, новата морава трябва да се полива системно – първите 20-30 дни се полива всеки ден, сутрин и вечер (почвата трябва да е постоянно влажна; дневната норма е 10 литра вода / кв. м.)
  • ако младата трева е нараснала повече от 5 см, тя трябва да се окоси с косачка на височина 3 см., защото това се отразява на растежа и разклоняването на растенията; плевелите се изрязват; периодът на косене е от март до началото на ноември, като нормалната височина на моравата е 3–6 cm.; тази процедура трябва да се извършва при сухо време.
  • други важни дейности с грижа за райграса са аериране, отстраняване на отпадъци, борба с плевелите и пръскане срещу насекоми.

Поливна система за райграс

Един от най-важните фактори за добрият вид на моравата e как поливате тревата или райграса си. В днешно време съществуват разнообразни варианти – ръчно поливане с маркуч и пистолет или разпръсквач.

Много популярно е и капковото напояване, но то е неприложимо при райграса.

Доказано е, че най-подходящият метод за поливане на тревен чим е чрез автоматизирана напоителна система, която се инсталира под земята и остава невидима за окото.

Поливната система от типа ландшафтно напояване представлява съвкупност от компоненти, повечето от които се разполагат под земята. Свързва се централно към водоизточник, водата се транспортира по тръбна система и завършва с изкачащи разпръсквачи.

Чрез тази система напояването се осъществява по точен график и с много прецизна продължителност. Дали поливате тревната площ в 6:00 ч. сутринта или 23:00 ч. вечерта, не се изисква да присъствате физически на мястото.

поливна система за райграс

Основната задача на ландшафтното напояване е да полива тревата, така че тя да е здрава и зелена. Този вид поливни системи имат редица предимства като най-значимо е това, че позволяват пълна автоматизация – включени са към програматор с предварително зададени програми. Имат по-малък разход на вода и повече контрол в сравнение с ръчното поливане.

Могат да се монтират така, че да разделят поливната площ по зони, и така да се гарантира приблизително еднакво количество вода във всяка от тях.

Поддръжката на поливната система е лесна – изразява се в периодична проверка на разпръсквачите, настройване на градусите им на пръскане, проверка на програматорите за изоставане или избързване от графика, проверка на маркучите за спуквания и т.н.

Изграждането на автоматизираната поливна система не е лека задача, затова е препоръчително да се прави от специалист. Още на ниво проект на поливната система трябва да се вземат под внимание следните фактори:

  • Вид на културата, която ще се полива (най често райграс или тревен чим);
  • Големина и разположение на поливната площ, за да се уточни броя, вида и позицията на разпръсквачите;
  • Налягане във водоснабдителната система;
  • Максимално налягане на водата във всеки поливен кръг (зона);
  • Климатични условия на терена;
  • Вид и плътност на почвата;
  • Оптимално разположение на pop-up разпръсквачите по зони;

Най-важните компоненти при израждане на поливна система са:

  1. Електрическа или бензинова водна помпа – засмуква водата и я транспортира през системата;
  2. Тръбна разводка – представлява цялата тръбна мрежа на системата с всички тръби и свързващи елементи по нея;
  3. Изскачащи разпръсквачи – могат да бъдат роторни и дефлекторни в зависимост от начина им на разпръскване;
4.4/5 - (95 votes)
Call Now Button