Amazing Gardens
Amazing Gardens

Защо торът е необходим за вашата градина?

компостиране

Торенето през пролетта е необходимо за правилното развитие на разсада, тъй като под неговото въздействие растенията стартират добре. Що се отнася до декоративните растения, добавките ще ги направят по-привлекателни и ефектни. Овощните дървета и храсти са по-малко податливи на болести и произвеждат повече цветни пъпки, ако се торят през пролетта. Това увеличава вероятността за добра реколта.

Азотът, фосфорът и калият са основни хранителни вещества за растенията и те получават тези ключови елементи от почвата. Въпреки това, тяхната ефективност зависи от няколко фактора едновременно. Необходимо е да се има предвид времето на годината, етапът на развитие на растенията и съотношението на хранителните вещества в почвата.

Пролетното подхранване изисква високо съдържание на азот, въпреки че някои от торовете съдържат и малко количество фосфор и калий. Използването на пролетна смес, която съдържа всички необходими съставки, ще помогне да се избегнат грешки в количествата.

Важно е да се разберат характеристиките на всяко съединение, какъв ефект има и какво се случва, ако се добави твърде малко или твърде много.

През пролетта за подхранване на растенията могат да се използват следните видове торове:

Органични

Те са отпадъчни продукти на живите организми и са в състояние да подобрят качеството на почвата, да я обогатят, тъй като съдържат много азот, калий, фосфор и витамини. В допълнение, с помощта на такива торове е възможно да се подобри водо- и въздушната пропускливост на почвата, за да се осигури добра реколта. Органичните торове могат да имат различен произход:

  1. Растителен -това е брашно от люцерна, пепел, хумус, торф, зелен тор, дървесна кора, дървени стърготини.
  2. Животински – тази категория включва оборски тор, птичи тор, костно брашно, рибни продукти.
  3. Комбинирани органични торове – състоят се от много компоненти и осигуряват на растението всички необходими хранителни вещества. Естествените съставки в гранулата, дължащи се на почвените бактерии, се усвояват постепенно и осигуряват на растението всички необходими хранителни вещества. Съставът на тора е 100% органичен и не съдържа вредни химически компоненти. Безопасен е за растения, хора и животни.

Най- значимите предимства на органичните торове са, че осигуряват възстановяване на растенията след зимата, дават добро развитие на кореновата система и са ключът към богата реколта. Може да се използват за зеленчуци, овощни дървета и храсти, жив плет, тревни площи. С една дума, за всички култури, с изключение на киселиннолюбивите.

За начало на използване е добър момента, в който почвата се затопли до +10 градуса. Наторяването може да се направи по два начина – при подготовката на почвата, преди копаене, като се разпръсне равномерно върху повърхността на почвата, или като се разпръсне върху повърхността и се закопае на дълбочина 5 см.

Минерални

Състоят се от неорганични съединения, например минерални соли, получени в резултат на химическа или механична обработка. Те могат да бъдат прости и да съдържат един елемент (азот, фосфор или калий) или сложни.

  • Азот – активира процеса на развитие на растенията, увеличава добива. Това включва карбамид или урея, амониев нитрат.
  • Фосфор – подхранва корените, повишават устойчивостта на външни влияния. Фосфатният тор е суперфосфат.
  • Калий – влияе положително на скоростта на движение на соковете, укрепва имунитета на растението, което му позволява да се справи с болести и вредители. Например, калиевият сулфат е такъв тор за подхранване през пролетта.

Проблемът с минералните или химическите торове е, че нитратите остават в плодовете (особено опасни в кореноплодните растения), тъй като в торовете често се наблюдава излишък от тежки метали. При неправилно дозиране може да се повреди (изгори) растението.

За да е успешно пролетното торене, ето някои правила:

  1. Подгответе растението, като отстраните повредените и мъртви части. След това премахнете мулча и миналогодишните листа.
  2. Подгответе почвата за тор – трябва да прекопаете и полеете почвата. След това трябва да се направят жлебове с дълбочина 10 см, за да се напълни с пепел, хумус и вещества, използвани за подхранване.
  3. Изберете ден с хубаво време. Напръскайте листата на дърветата рано сутрин или вечер, когато е сухо и спокойно. Препоръчително е да се добавят вещества, които променят свойствата на тора, така че да се залепва и разпръсква по-добре, без да изсъхва.
  4. Изберете тор. Пролетното подхранване трябва да съдържа азот, калий и фосфор. Освен това си струва да добавите бор – без него азотът се абсорбира слабо. Торовете се прилагат веднага щом снегът се стопи, тъй като растението се нуждае от много време, за да ги преработи. Лечението с листа започва да действа след няколко часа.

При пролетното наторяване може да се допуснат и някои грешки, като например:

Полагане на прекомерно количество тор – В ранните фази на пролетното развитие вегетативната зона все още не е достатъчно голяма, за да поеме достатъчно хранителни вещества. Следователно дозировката трябва да се спазва стриктно, тъй като вкореняването може да е слабо развито

Ниско съдържание на микроелементи в тороветеРастенията се нуждаят главно от азот, фосфор и калий. Не бива да се пренебрегват микроелементи като бор, желязо, калций, манган, натрий и цинк. Добре е да изберете готови комбинирани торове.

Киселинността на почвата не се отчитаАко pH на почвата не е подходящо за растенията, тогава те няма да могат да усвоят напълно въведените в почвата хранителни вещества и ще изпитват недостиг на различни елементи. За да се избегнат подобни проблеми, се препоръчва ежегодно да се измерва нивото на pH на почвата под всеки вид растение.

Неправилно време за торенеГрадината трябва да се наторява с хранителни вещества и елементи няколко пъти през целия сезон. Торовете първо трябва да се смесят в почвата или да се добавят в дупката при сеитба или засаждане. При многогодишните насаждения торът трябва да се прилага рано напролет всяка година. Следващата година подхранването трябва да се извърши по време на периода на бутонизиране и плододаване. Последното внасяне на торове се извършва веднага след прибиране на реколтата и в края на сезона.

Всяко растение има специфична потребност от вещества за да се развива успешно и отчитайки тази особеност подхранването се извършва с правилно подбран тор.

Торене на цветята – Основно ще ги разделим на две групи:

торене на цветя

Едногодишни – съвпада с вегетативния им цикъл; израстват буйно за броени месеци и бързо достигат максималните си размери; при растежа имат необходимост от повече хранителни вещества; в началните фази на развитие те имат нужда от повече азот, а в по-късните фази от фосфор и калий.

Многогодишни – те престояват на едно място около 5-6 години, затова трябва да помислим за плодородието на почвата; през първите две години се нуждаят от азот, а след третата година нарастват нуждите от фосфор и калий. След четвъртата година нараства значението на калия.

Торене на ливада – Ако метерологичните условия позволяват за първи път торове се внасят през месец април; използват се многокомпонентни смеси, но да се следват препоръките на производителя. Често градинарите използват специални торове, те работят на принципа на забавено действие. Торенето е добре да се извършва със сеялка. Почвата трябва да е достатъчно влажна, но и не прекалено мокра. Не се препоръчва наторяване на тревата веднага след поливане или дъжд.

След поливане тревата трябва да престои няколко часа и когато тревата изсъхне, можете да започнете да торите. Сместа от торове трябва първо да се раздели наполовина. Поставете едната част по дължината на ливадата, а другата напречно. След торенето тревата трябва да се полива, но не по-рано от 2 дни, освен ако не вали.

4.4/5 - (46 votes)
Call Now Button