Знаете ли, че ботаниците са открили повече от 298 000 вида растения? Ако включим в сметката и тези от подвидовете и сортовете, броят им ще нарасне на милиони.
Чудите ли се как да изберете растенията за вашата градина?
Истината е, че това е въпрос, в който колкото повече се задълбочаваш, толкова по-интересен и сложен става.
Дизайнът на градината има свои собствени правила, тайни и нюанси. Важно е да не се пресича фината линия на практичност и комфорт. Необходимо е рационално използване на парцела, изграждане на архитектурни линии според общия стил на проекта.
Дворът трябва да е продължение на жилищното пространство и да е съобразен с неговия дизайн.
Дори в най-ограничената зона можете да създадете доста приятна среда, ако използвате правилно всеки метър от двора. Най-често се предпочитат открита веранда или тераса заобиколена с цветя в красиви саксии и кашпи, с дървени мебели, меки дивани, оригинални пейки и нестандартни маси.
Практичните елементи ще ви позволят да се насладите напълно на комфорта.
В самото начало трябва да си отговорите на някои основни въпроса, и тези отговори ще ви насочат към правилният избор на насаждения. И така:
Каква градина искате: за сезон или за много години?
Когато оформяте градина, трябва да разберете колко издръжлива е картината, която искате да създадете. „Семейна градина“ и „градина за сезона“ са различни стратегии, които включват различен асортимент.
Разбира се, те могат да се комбинират дори в една и съща зона, но трябва да запомните, че техният декоративен ефект ще бъде различен.
Първата стратегия формира дългосрочна основа за озеленяване на градина, която няма да покаже веднага цялата си изразителност, но след години ще въплъти изцяло вашата идея.
Втората стратегия включва бърз едногодишен декор, който можете да сменяте всяка година.
Обърнете внимание на времето на развитие и живота на растенията. Не става въпрос само за едногодишни и многогодишни растения с очевидната им разлика във времето на цъфтеж и растеж.
Сред трайните насаждения също има видове с различна продължителност на живота. Това е важно да се има предвид при създаването на трайна градина, особено в началния етап на нейното развитие.
За да изглежда градината завършена, дълго растящите дървета и храсти се допълват от „бързи“ тревисти растения . Разбира се, има начин бързо да оформите завършен пейзаж чрез засаждане на пораснали дървета, но е технически сложен и скъп.
Разберете какво точно искате да получите. Изберете правилния сорт разсад – той определя формата на растеж, размера и цвета на културата.
Искате да събирате реколта или градината е само като украса?
Възможно е да се съчетаят красота и полезност, но това налага някои ограничения. Така че е възможно радикално подрязване и формиране на правилни фигури от овощни растения, но по очевидни причини плододаването ще е ограничено.
В същото време строгите и правилни форми на растенията, напълно отговарят на задачите на овощарството.
Каква е сумата, която сте готови да похарчите?
Цената на посадъчния материал зависи от рядкостта на сорта, произхода и възрастта на разсада. В зависимост от предвидените разходи можете да оформите композицията на градината, допълвайки скъпата екзотика с по-достъпни насаждения.
По правило скъпите сортови растения имат ярък декоративен ефект, което означава, че ще са достатъчни само няколко такива акцента. Искате да спестите? Заменете ги с бюджетни и сродни видове.
За много скъпи сортове можете да изберете подобни на вид, но по-малко редки растения или сред други растения с подобни характеристики.
Преценете колко време можете да посветите на градинарството?
Различните видове растения ще изискват различно време и усилия от вас. Някои изискват постоянно внимание, други растат почти сами.
Ако свободното ви време все още не може да побере всичките ви хобита и градинарството не ви доставя удоволствие, опитайте се да изберете растения за градината, които не изискват специални грижи.
Същото важи и за вашия опит. Ако това е първата ви градина, не засаждайте трудни за отглеждане растения и търсете екзотиката. Изберете прости, познати видове.
Уверете се, че условията във вашия район са подходящи
Изяснете нуждите на адаптираните растения и видове почви – дренажни характеристики, състав, плодородие, киселинност. Както и влажността и яркостта.
Може ли вашата градина да предостави подходящите условия? Решете дали планирате да запазите естествените качества на обекта, като ги коригирате минимално или сте готови за драстични промени – промяна на релефа и подмяна на почвата.
В първия случай анализирайте наличните ресурси и изберете растения с подходящи нужди. Подходящи видове могат да бъдат намерени за почти всякакви условия: подгизнали почви и дори истински блата, сухи скалисти склонове, дълбока сянка и ярко слънце.
Намирайки се в удобни условия, растенията ще се чувстват по-добре и грижите за тях ще се изискват по-малко.
Ако растенията са избрани неправилно, последствията могат да бъдат различни. Някои видове не са много капризни и се адаптират. Други бързо губят своя декоративен ефект.
Много важен е и въпроса със зимната устойчивост на избраните насаждения. Това е първото нещо, на което трябва да обърнете внимание след появата на растението.
Запомнете: не всяко растение може лесно да се отглежда на нова територия. Неподходящият, неиздръжлив вид е загуба не само на пари, но и на време.
Дори ако растението не умре през първата зима, то ще изисква много по-трудоемки грижи от вас, отколкото регионалните му роднини. Това не означава, че сложните “бордюрни” видове изобщо не трябва да се засаждат, но изискват голяма предпазливост.
Децата и тяхната безопасност в градината
Сред познатите ни декоративни растения има доста отровни. И ако децата ви са все още малки, по-добре е да изключите тези видове. Все пак си струва да говорите с децата.
Покажете им отровни растения в гората и цветните лехи на други хора, обяснете, че не всички горски плодове и зеленчуци са годни за консумация. Опасността обаче не винаги е само гастрономическа.
Видове като жълтурчета (Chelidonium), кравешки пащърнак на Сосновски (Heracleum sosnowskyi), млечка (Euphorbia) имат разяждащ или фототоксичен сок, който е изпълнен с изгаряния дори при леко небрежно докосване. Освен това, дори да знаят, че растението е отровно, бебетата могат несъзнателно да поставят ръцете си в устата си или да търкат очите си.
За да избегнете опасни ситуации, по-добре е да премахнете делфиниум (Delphinium), напръстник (Digitalis), момина сълза (Convallaria), рицин (Ricinus), аконит (Aconitum), невен (Caltha), чемерика (Helleborus). В същото време „изборът за децата“ включва не само защита на децата от растенията, но и запознаване с начина на тяхното отглеждане.
Изберете растения, които са безопасни и лесни за обгрижване и поканете малките да се грижат за тях с ваша помощ. Дайте им собствена градина или цветна леха и поверете степента на отговорност, за която детето вече е готово.