Най-красивото място, там където нямаш търпение да се прибереш – твоята безценна градина. Всеки мечтае за такава и иска да я обсипе с купища красиви цветя и други растения и да се отдаде на заслужена почивка там. Разбира се, заедно с почивката, има и задължения, които трябва да поемем спрямо нея, за да я поддържаме в най-добрия й и представителен вид.
Едно от тях, естествено, е свързано с поливането. С повишаването на температурите нуждата от поливане значително се увеличава.
Кое е най-важното, което трябва да знаем за него? Представяме ви 10 ценни съвета за поливане на растенията в градината:
- Редовно, но не прекалено често
Не всеки ден! Не е необходимо. Важно е все пак да е често и обилно, за да може водата да проникне дълбоко в земята и да достигне корените. Малкото количество вода прониква само в горния слой на почвата, което води до развитието на слаби корени, разположени на повърхността, които първи страдат от изсъхване на почвата и от замръзване.
- Уловете момента
Сутрин или вечер? Почти като „кокошката или яйцето“. Отговорът е: Зависи.
Ако поливате отгоре с маркуч, то сутрин е най-доброто време – свежо оросената листна маса бързо ще изсъхне и листата няма да изгорят от силното лятно слънце.
Ако поливате чрез система за капково напояване, или имате възможност да поливате растенията в основата им, най-доброто време за поливане е вечер, когато водата ще има достатъчно време да проникне в дълбочина, преди да се изпари под високата дневна температура.
Избягвайте да поливате в най-горещите часове през деня, когато водата може да се изпари по-бързо и да не достигне до корените на растенията.
- Не преполивайте!
Бъдете внимателни! Повечето растения нямат нужда от много вода, а излишъкът може да доведе до задушаване на корените.
- Редовни проверки
Проверявайте редовно почвата, за да се уверите, че е достатъчно влажна. Един бърз и лесен тест – натиснете почвата с пръст. Ако има следи, значи е влажна и няма нужда от поливане.
- Лесно и приятно
Искате да сте сигурни, че сте използвали точното количество вода? Най-сигурният вариант – система за автоматично поливане. Спестявате време и поливате равномерно без притеснения. Вие настройвате циклите за напояване, а в същото време спестявате воден разход – системите са нагласени според прогнозата, като отчитат всяка промяна във времето или наличието на валежи.
- Ако поливате с маркуч
При поливане с маркуч използвайте приставка за разпръскване на водата. Така ще разнесете равномерно върху зоната, която поливате.
- Каква вода да използвам?
Знаехте ли колко добре влияе на растенията снежната вода? Опитно е установено, че тя подпомага растежа и развитието им. Цветарите препоръчват дъждовна или снежна вода за поливане, тъй като не е твърда и не е химически обработена.
- Колко е достатъчно?
Различните растения имат нужда от различно количество вода. Прясно засадените цветя, покълващите и младите растения трябва да се поливат в продължение на 7 дни, за да се развият корените им.
- Качествена почва
Нещо, в което трябва да се убедим преди поливането, е качеството и състоянието на почвата. Тя има изключително значение за здравето на растенията. Различните почви имат различни свойства като състав, структура и рН ниво.
Растителната почва, богата на глинести минерали, има по-добри разпространяващи свойства и по този начин може да поддържа почвата във водата по-добре и по-равномерно.
- Тор?
Торът предоставя хранителни вещества на почвата и се грижи за нейното плодородие. Той съдържа няколко основни хранителни елемента – азот, фосфор и калий, както и други микроелементи полезни за почвата. Важно е да знаем, че не трябва да се прекалява с него – в по-големи количества торът води до изгаряне на корените.
Спазването на всички тези правила е ангажиращо, но е от изключително значение. Градината е малък рай, който ще ви се отблагодари за грижите и ще ви дари с прекрасни моменти и спомени.