Как да направим правилен избор?
Живите плетове се използват както за декорация, така и за спиране на вятъра, създаване на преграда, ограничаване на видимистта от съседи или от улицата.
Разбира се, имайки предвид разнообразието от начини за използването и предназначението на жив плет, сами се досещате, че има необходимост от правилен избор на растение за конкретния терен и цел, за да постигнете максимален резултат.
За да изберете подходящо растение за жив плет, първо трябва да вземете предвид каква е височината, която желаете живият плет да достигне, колко плътен да бъде и дали предпочитате широколистни или иглолистни растения.
Кои растения са подходящи за жив плет?
Висок жив плет
За създаването на високи живи плетове или още наричани “живи стени”, които са с височина над 1,5 м трябва да се ориентирате само към дървесни видове като:
Туя – Вечнозелено дърво или храст. Може да достигне височина до 3 м. Широко се използва за създаване на жив плет. Оптималното разстояние за засаждане е 80-100 см. Може да се засажда в два реда в шахматен ред. В умерен климат, сред различните форми на туя, западната туя „Смарагд” и „Емералд” се чувстват най-добре.
Сред другите растения, използвани за създаване на жив плет, туята има своите предимства и недостатъци. При редовна поливка може да достигне годишен прираст от 40 см за година и височина до 5 м. Предпочита слънчеви места. То е студоустойчив вид, напълно адаптиран към климатичните условия в България.
Характеризира се с издръжливост. Не е взискателен към светлината, устойчив на замръзване и топлина, чувства се добре в градска среда. Добре се справя с оформянето и приема всякаква форма. Отличава се със силно разклоняване и образува гъста ограда. Има фитонцидни свойства.
Недостатъците на туята са нейното изгаряне на ярко слънце и иглите губят своя декоративен ефект и стават кафяви.
Западна туя Смарагд – има гъста структура на листата и по – плътно зелен изумруден цвят на листата. Расте във формата на колона и доста бързо – около 30см. височина годишно. Изключително подходяща за оформяне на градини и високи живи плетове.
Стои чудесно в градината като единично растение или жив плет. Запазва свежия си цвят и през зимата.
Вечнозелен лигуструм – Този вид е издръжлив и бързо растящ. Има наситено зелени листа и достига по-голяма височина над 2 метра, което го слага и в категорията на високите живи плетове.
Заради бързия си растеж и силното разклоняване на стъблото, видът е предпочитан за засаждане на живи плетове. Лигуструмът е широколистен храст, които се развиава бързо, издръжлив е и не изисква много грижи.
След няколко години редовно подрязвате, той се сгъстява и в резултат се образува чудесен жив плет.
Храста е листопаден в по-студените части на страната и полувечнозелен, когато е на завет и в най-топлите райони. Така, че в зависимост от изложението и мястото, на което е засаден, лигуструма може да запази част от листата си през зимата.
Расте на слънце или шарена сянка. Не е претенциозен към почвата. Понася засушаване, но умереното и редовно поливане ще гарантира по-доброто състояние и външен вид на растението. Може да го оформяте често без това да вреди на растението.
Хвойна – За създаване на живи плетове се използват обикновена хвойна, казашка, вирджинска, люспеста, китайска хвойна. Създава доста плътна ограда; устойчив на суша; не е взискателен към почвата; иглите не се ронят.
Нуждае се много светлина, в противен случай храстите се „разтварят“ и губят своята декоративност. Както всички иглолистни дървета, хвойната има доста бавен растеж.
Тис Бери – Вечнозелено иглолистно растение. Чудесно за създаване на жива ограда. Добре се справя с рязането. Образува издънки дори върху стара дървесина. Дълготраен, бавнорастящ и издръжлив. Устойчив е на суша. Образува яркочервени декоративни плодове. Негов основен недостатък е, че всичките му части са отровни.
Лоусъновият кипарис – Едно от най-красивите иглолистни дървета. Образува гъста конична корона; има декоративни синкаво-зелени игли; невзискателен към качествата на почвата; устойчив на болести и вредители. Предпочита добре осветени места (плешив на сянка), изисква редовно поливане и пръскане.
Люляк – Много хубав декоративен цъфтящ храст. За създаване на жив плет се препоръчва използването на невзискателни, устойчиви на замръзване, устойчиви на суша сортове, като люляк на Майер, Амур и унгарски. Чувства се добре в градска среда; устойчив на суша, болести и вредители. Добър е за подстригване.
Той е студоустойчив, но при тежки зими може леко да замръзне. Недостатък е, че има нужда от ежегодно рязане на коренови издънки; кратък период на цъфтеж, след което декоративността на растението значително намалява.
Хортензия – Невероятно красив храст с големи листа и много буен цъфтеж. Paniculata и дървесните сортове са чудесни за създаване на жив плет. Има дълъг период на цъфтеж; разнообразие от цветове; големи листа и буйни съцветия; подходящ за леко засенчени места; вирее добре на кисели почви.
Изисква често поливане, нуждае се от подслон за зимата и е взискателна към състава на почвата. Растението се нуждае от резитба, тъй като цъфтежът се случва само на издънките на текущата година.
Везикула калина – Ефектен храст с разперени увиснали клони и едри декоративни листа. Достига височина от 3 м. С подходяща грижа живият плет от везикули ще се превърне в истински акцент във вашата градина.
Наличието на разновидности с различни цветове ви позволява да създавате интересни комбинации; невзискателен към почвата; устойчив на суша; непретенциозен в грижите; начинаещ градинар може да се справи с подрязването; расте бързо, образувайки плътна стена; устойчив на топлина и замръзване; устойчив на болести и вредители.
Средновисоки живи плетове
Те са с височина от 0.5 м до 1,5м и имат преграждаща функция без да спират погледите. За тази цел са подходящи:
Жълт лигуструм – характеризира се с бързия си растеж и силното разклоняване на стъблото; видът е предпочитан за засаждане на живи плетове. Лигуструмът е широколистен храст.
След няколко години, в които се грижите за него и го подрязвате редовно, той се сгъстява и в резултат се образува чудесен жив плет. Храста е листопаден в по-студените части на страната и полувечнозелен, когато е на завет и в най-топлите райони.
Расте на слънце или шарена сянка. Не е претенциозен към почвата. Понася засушаване, но умереното и редовно поливане ще гарантира по-доброто състояние и външен вид на растението. Понася чести резитби и оформяне. Достига височина до 1,50 м.
Вайгела – Вайгела е многогодишен цъфтящ храст, окичен с множество дребни цветчета. Отдалече вайгелата прилича на цъфтящ водопад, фойеверки, пуканки или пък захарен памук. Цветовете на вайгелата са предимно бели, розови или лилави.
Достига до 1-2 метра височина, което в комбинация с атрактивната й форма, прави вангелата идеална за изграждането на жива ограда. Важно е почвата да бъде добре дренирана, дори варовита. Вайгелата не обича твърде влажна почва, ето защо я поливайте умерено. В противен случай растението ще загине.
Предвид обилния си цъфтеж, вайгелата се нуждае и от редовно торене, дори при всяко поливане.
Западна туя Глобоза – Tова е растение с кръгла форма, достигащо до зряла възраст 1,5 м височина и 1,5 м широчина. Изненадващо правилната форма на короната осигурява прави издънки, гъсто разположени, равномерно разширяващи се по страните. Характерният зелен цвят на Западна туя, през зимата придобива кафяв оттенък.
Фотиния “Little Red Robin” – Придава червен блясък на градината през пролетта. Този необичаен, многогодишен вечнозелен храст се отличава с това, че младите листа, които израстват през пролетта се обагрят в ярко червени цветове.
Друго предимство на фотинията е, че расте бързо, издържа на ниски температури до -15°C, -16°C без никакъв проблем. Предпочита слънчеви места, на полусянка листата не са толкова наситено обагрени. Размерът на храста се контролира чрез подрязване веднага след като листата избледнеят.
Максималната височина, която може да достигне е около 2 метра и приблизително толкова на ширина. Предпочита дренирани почви без глина, вирее добре и на варовита почва.
Ниски живи плетове
Те са идеално средство за подчертаване на алеите и декорация на тревните площи чрез създаване на различни геометрични форми.
За живи плетове с желана максимална височина до 50 см могат да се използват:
Лавандула– освен красива е и много ароматна. Основа за успех при отглеждане на лавандула е правилният избор на мястото за насаждението. То трябва да е защитено от ветрове, топло, огрявано от слънцето, с дълбока пропусклива почва, с наклон на терена не повече от 10°. Лавандулата е все по-чест избор за декорация на бордюри и очертаване на алеи.
Западна туя “Danica” Даника – Това е джудже от семейството на туите, което има гъста кълбовидна форма и достига в диаметър до 50 см. Расте бавно и почти през цялата година е наситено зелено. Не е небходимо подрязване. Намира приложение в алпинеуми, за оформяне на ниски бордюри или единични насаждения.
Спирея Японика – Тази прекрасна Спирея е многогодищно студоудтойчив храст с опадливи листа, който вирее добре и в градска среда, достига максимална височина от 60 см, но това не му пречи да се превърне акцент във всяка градина.
Kрасив плътен храст. Расте бавно – по 10 см. на ширина и височина. Цветовете са мънички. Намира приложение при оформяне на цветни бордюри и ниски живи плетове. Максималната височина, която достига е 80 см и до 1 м в диаметър.
Обича слънчеви места със средна влажност и добре дренирана почва. Цъфти в периода от май до август.
Подходящо е както за самостоятелно засаждане, така и за изграждане на жив плет. Има пленителни наситено розови цветове, на които може да насладите от началото на май до края на юни. Предпочита слънчеви места.
Поливането трябва да е умерено, през ден – два, в зависимост от температурите. Растенията, които се предлагат, са добре развити и готови за засаждане.
Разбира се има много други растения, които може да използвате за направата на жив плет,но тези, които изброихме по-горе са често срещани, подходящи за нашия климат и сравнително лесни за отглеждане.