Декоративните растения се използват за украса на градината или двора, за зониране на обекта и като жив плет, за интериори и обществени пространства. Те се различават по височина, цвят, период на цъфтеж и изискват различни условия за растеж.
Има безброй декоративни растения и те се класифицират според техните характеристики и рода, към който принадлежат. Можем да намерим дървета, храсти, луковици, ливади, и т.н. и почти всяко растение може да служи като декорация.
Но за да могат растенията да ни радват с красотата си и да изпълняват различните задачи и функции, които им възлагаме, струва си да им осигурим и подходящата грижа.
Как правилно да се грижим за декоративните растения.
Първата година след засаждането е най-критичният период за живота на декоративните растения. Преместването на растенията от благоприятните условия на разсадника в реалната среда ги сблъсква с комплекс от неблагоприятни фактори, като липса или излишък на осветление, слънчева радиация върху короните и повърхността на листата, влиянието на местните ветрове и техния изсушаващ ефект.
За да бъде успешен този преход и растенията успешно да преживеят стреса от преместването, най-важното условие е да им осигурите достатъчно вода.
Трябва да се вземе под внимание нуждите от вода на всяко конкретно растение Водното съдържание до голяма степен се определя от индивидуалните характеристики, които добрият стопанин трябва да познава. Някои се нуждаят от много вода, а други от много малко.
Другото важно условие е осигуряването на достатъчно слънчева светлина за осъществяване на фотосинтезата. Това ще бъде добро за растежа на растенията и за морфологичните им условия. Необходимо е правилно да регулирате потока от слънчева светлина.
За да бъдат грижите за новопресадените растения пълноценни е необходимо да се направи и подхранване с подходящия тор. Най-добре е да избягвате използването на торове, съдържащи химикали, защото ще е по-опасно за растенията. За наторяване в този период могат да се използват естествени торове.
Обърнете внимание и на условията около растението. Отстранявайте различните плевели. Уверете се, че почвата, използвана за засаждане, е от най-високо качество, защото се отразява и на красотата на декоративните растения.
Следващата стъпка е да осигурите на растенията витамини. Точно както хората, растенията също се нуждаят от витамини за нормален растеж.
Витамините, които обикновено се използват като хранителни вещества, са магнезий, калий, фосфор, калций и сяра. И още една препоръка – поддържайте растенията чисти. Винаги проверявайте мястото, където растат.
Не позволявайте на плевелите да растат и избуяват и отстранявайте мъртви и болни растения. Отървете се от всичко това, така че растението действително да получи само елементите, описани по-горе.
Трябва да поливате разумно!
По някаква причина много градинари все още вярват, че колкото по-често поливате декоративни дървета, средните и високи храсти, толкова по-добре. Постоянното поливане в малки количества няма да доведе до по-бърз и по-буен растеж на този вид растения.
Дърветата трябва да се поливат така, че водата да намокри почвата до дълбочината на главните корени, средно два до три пъти месечно. Ниските храсти могат да се поливат по-често и в малки количества.
Съществува и мит, че е необходимо да се полива строго под центъра на дървото, докато основните корени, които се нуждаят от хранене, остават без влага на разстояние 30-40 см от ствола на дървото.
Поливането е най-добре да се прави в специални кръгли бразди, дълбоки 10-15 см разположени около дървото. Така вашето декоративно дърво ще получи най-пълноценна хидратация.
С цветните лехи всичко е почти същото: по-добре е да се полива рядко, но интензивно. Дълбочината на влагата трябва да достигне 40 – 50 см. Преди поливане е важно да се разрохва почвата около растението, така че то да е в средата.
Ако времето е много сухо, тогава трябва да овлажнявате земята по-често, особено ако забележите, че свежите пъпки и листа изведнъж стават летаргични и започват да падат.
Ако не го полеете навреме, растението ще започне да изсъхва и след това може дори да умре. Не трябва да се доверявате на всеки дъжд, защото той може да е недостатъчен и да се окаже коварен.
Необходимо е да проверявате дълбочината на влажния слой и ако е малка, да полеете насажденията и така да им осигурите необходимата влага за нормален растеж.
Примерен месечен календар на задачите, свързани с декоративните растения и озеленяването на двор
Април. Подрязване на измръзнали издънки и презимували листа през пролетта. Внасяне на азотсъдържащи торове. Течна форма – достатъчно за 2 седмици и само на мокра земя. Гранулиран – до 2 месеца.
Третиране на иглолистни дървета с препарати. Засаждане на разсад и засяване директно в почвата на едногодишни и двугодишни растения. Поливане на луковици. По желание, обработка на цялата площ против кърлежи, комари и други насекоми.
Юни. Поливане и осигуряване на нормална влага. Подрязване и формиране на иглолистни дървета и декоративни храсти след цъфтеж. Поливане на луковици. Подхранване на рози.
Юли. Поливане . Изкопаване на лалета и зюмбюли за сушене. Подрязване на прецъфтели съцветия. Подхранване на рози.
Август. Разделяне на трайни насаждения. Приложение на комплексен есенен тор. Подрязване на прецъфтели съцветия. Последната превръзка на розите. Пресаждане и почистване на стайни растения в къщата и на балкона.
Септември. Засаждане на луковици. Поливане. Подрязване на прецъфтели съцветия. Изкопаване на гладиоли и далии. Подрязване на пожълтяла зеленина от тревисти многогодишни растения.
Октомври. Подрязване и покриване на рози, клематис и вечнозелени растения. Изрязване на зелени и тънки литорасли. Подрязване на останалите растения преди зимата.